Podcast

IHME Helsinki -podcast: taide, tiede, ekologia 2

11.03.2025
Kollaasi kahdesta kuvasta, joissa toisesta on Ute Meta Bauer. Tummahiuksinen, vakavailmeinen nainen, jolla on mustasankaiset isot silmälasit, musta jakku ja kädet puuuskassa. Toisessa on Nabil Ahmed. Vakavailmeinen kalju mies, jolla on parran sänkeä ja mustasankaiset silmälasit, beige paita ja pikkutakki.
Ute Meta Bauer keskustelee Nabil Ahmedin kanssa luonnontuhonnasta kansainvälisenä rikoksena. Kuva: Ute Meta Bauer / Christine Fenzl.

Luonnontuhonta kansainvälisenä rikoksena, osa 2

 

IHME Helsinki jatkaa yhteistyössä Helsinki Open Wavesin kanssa Taide, tiede, ekologia -podcast-sarjaa uusilla jaksoilla. Uudet jaksot päivittävät vuonna 2021 aloitetun podcast-sarjan keskusteluita, joiden aiheet ovat vielä ajankohtaisempia nyt.

Helmikuussa 2025 nauhoitetun toisen kauden toisessa jaksossa IHME Helsingin asiantuntijatyöryhmän jäsen Nanyangin teknillisen yliopiston professori ja NTU Centre for Contemporary Art Singaporen perustaja ja johtaja Ute Meta Bauer jatkaa keskustelua taiteilija ja tutkija Nabil Ahmedin kanssa luonnontuhonnasta kansainvälisenä rikoksena. Ahmed johtaa yhdessä Olga Luckon kanssa INTERPRT Studiota, joka hyödyntää suunnittelua ja tilallista analyysia ympäristöoikeudenmukaisuuden puolustamisessa ja luonnontuhonnan saamiseksi kansainväliseksi rikokseksi. Tässä keskustelussa Ute ja Nabil käsittelevät INTERPRTin luonnontuhontaa koskevaa tutkimusta sekä kulttuurin menettämiseen ja vastuunkantoon liittyviä kysymyksiä.

Tekijät

Tuottaja: Paula Toppila, Saara Moisio

Juontaja ja vieraat: Ute Meta Bauer ja Nabil Ahmed

Ääniteknikko: Bailey Polkinghorne

IHME-jingle: Viljami Valdén

Kuuntele jakso

IHME Helsinki -podcast: Art, Science, Ecology 2

Ecocide as an International Crime 2