Menneet tapahtumat

Kohti ekologisia sidoksia

19.3.2025
Kuvakollaasi neljästä eri profiilikuvasta. Yhdessä on hymyilevä vaalea polkkatukkainen nainen, jolla on sininen jakku, toisessa on hymyilevä lippalakkipäinen nainen, jolla on pitkät hiukset, kolmannessa on hymyilevä tumma polkkatukkainen nainen, jolla on silmälasit ja musta neule. Neljännessä on hymyilevä tummahiuksinen mies, jolla on valkoinen t-paita.
Kohti Ekologisia sidoksia -paneelikeskustelussa ovat mukana Minna Valjakka, Ulla Taipale (kuva: Ville Hyvönen), Paula Toppilla (kuva: Veikko Somerpuro) ja Timo Vesala.

Nykytaiteiden ja luonnontieteiden yhteistyön tutkimus

 

Viimeisen vuosikymmenen aikana nykytaiteen ja luonnontieteiden välinen yhteistoiminta on selvästi monipuolistunut saavuttaen uusia toimintamuotoja, tiloja ja laajempaa vuorovaikutusta. Kohti ekologisia sidoksia -keskustelu paneutuu nykytaiteiden ja luonnontieteiden välisen yhteistyön tutkimukseen.

Tervetuloa Tiedekulmaan (Yliopistonkatu 4) 19.3.2025 klo 17:00 – 19:00

Erilaiset taide–tiede-projektit ovat myös herättäneet kasvavaa kiinnostusta sekä saaneet institutionaalista tukea. Siitä huolimatta tämä monitaiteellinen toiminta on taidehistoriallisena ja yhteiskunnallisena ilmiönä jäänyt vähälle tutkimukselle niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Mitä voidaan saavuttaa tutkimalla tätä ilmiötä poikkitieteellisestä ja kansainvälisestä näkökulmasta?

Tilaisuus on Suomen Akatemian rahoittaman EcoConjunctions Akatemiahankkeen järjestämä paneelikeskustelu. Keskustelijoina hankkeen johtaja, FT, Dosentti Minna Valjakka (Taidehistoria / Helsingin Yliopisto) sekä hankkeen yhteistyökumppanit:

Aikataulu

17:00 – 17:25 Tervetulosanat ja EcoConjunctions-hankkeen esittely

17:25 – 18:45 Paneelikeskustelu

  • Millaisia tavoitteita, haasteita ja onnistumisia liittyy kuraattoreiden, taiteilijoiden ja tutkijoiden yhteistyöhön Suomessa?
  • Miten ja millaista tietoa tuottavat projektit, näyttelyt ja tapahtumat, joissa taide ja tiede yhdistyvät?
  • Miten ne resonoivat kestävyyssiirtymän ja kansalaisyhteiskunnan muodostumisen kanssa?

18:45 – 19:00 Yleisökeskustelu

Tapahtumaa voi seurata myös etänä Tiedekulman striimissä!

Lue lisää: IHME Helsinki tutkimuskohteena EcoConjunctions -hankkeessa